Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Djurgårdens duktiga juniorer - resultat från FIS tävlingar 2010-2011

Våra tävlande Juniorer just nu är: Carl-Johan Öster, Carl-Filip Öster, Viking Roald, Marcus Skoog, Erika Thunstedt, Kevin Peterson, Gustav Mikkelsen

Norge - FIS

Björli  -   18, 19, 20, 21 nov - Carl-Johan placering (dnf, 5, 2, dnf)

Hemsedal  23-24 nov - SG+SG Combi+SG  Carl-Johan (70, 70, 69)

Trysil  Europa Cup  28 nov -  SG  Carl-Johan (dnf)

Geilo - 9-10 dec GS & 11-12 dec SL  -  Carl-Filip (7, 23 &  11 , dnf1 )

Oppdal 6-7/1 GS   C-J (dnf2, 6)   Viking (5, dnf1)

Oppdal 8-9/1  SL   C-J (dnf1, dnf1)   Viking (10, dnf1)

 

Sverige - FIS

Tärnaby

24, 25 nov SL - Carl-Filip (5, 1), Erika (18, 31), Viking (dnf, 8), Kevin (dnf,dnf)

27, 28 nov GS- Erika Thunstedt (33, 27), Kevin Peterson (33, dnf)

 

Funäsdalen

1-2 dec GS - Viking (9, 7), Marcus (dnf, 49)  

4-5 dec SL - C-F (dnf,dnf), C-J (dnf,15), Viking (dnf,23), Marcus (dnf, 40) 

 

Gällivare  8-9 dec GS - Kevin (27, dnf)

 Arvidsjaur  11-12 dec SL - Kevin(31, dnf1 )    Marcus (dnf2, 13 )

 Åre  17/12  2xGS   Viking (20, 17)    C-J  (16, 14)    C-F  (15, 7)

 

Sundsvall - Julsmällen

29 dec SL Nolby - C-F (14), Viking (28), C-J (dnf1)

30 dec SL Södra Berget - C-J (13), Viking (DNF1), C-F (DNF2)

 

Luleå  8-9/1  2xSL     Kevin (52, dnf1)   Marcus (dnf1, dnf2)

Tandådalen  15-16/1  2xSL   C-F (7, dnf2), C-J (dnf, 8),  Viking (10, 12)

Väsjöbacken  16/1  1xSL  ENL     Sara (20)

 

Klövsjö  22-23 jan 2xGS 

C-F (dnf1, 2),  C-J (3, 2),  Viking ( dnf1, 8),  Marcus (38, 33),  Kevin (60, dnf1), Erika (40, 50)

 

Stockholm Capital race 28-30 jan 3xSL ENL

28 jan Viking (dnf1), Gustav (30,dnf2, 33), Kevin (31, dnq, 29), Sara (dnf1, 19, 28)

 

Bergsjö/Hassela  28-30 jan 2xGS   Marcus (13, 14), Erika (44, 58)

Kåbdalis 5-6 feb 2xGS  Marcus (6, dnf2), Gustav (17,  17)

Fjätervålen 5-6 feb  2xGS  Viking (8, 4)

Järvsö 12-13 feb  2xSL  C-F (9, 6),  C-J  (4, 4)

Ö-vik 25-26 feb  2xSL  Marcus (dnf1, 31),  Gustav (37, 42),  Kevin (33, dnf1)

Tärnaby ENL 19-20 feb  1xGS & 1xSL  Marcus (8, 12), Gustav (19, dnf1), Kevin (24, dnf2)

Sollefteå 27-28 feb 2xGS  Marcus (51, 29),  Gustav (dnf1, dnf2),  Kevin dnf2, 54)

Tärnaby 5-6 mar 2xSL  Marcus (dnf1, 23), Kevin (dns1, dnf1)

Åre ÄJSM 11-13 mar GS, SL, SG  C-F (7, 8, 7), C-J (2, 10, dnf), Viking 4, dnf1, 4)

Piteå 12-13 mar SL+PSL - Final Hemmacupen   Marcus (2, 4)  Grattis  

Åre 30-31 mar DH, SG comb, 2xSG  C-F 30, dns2, 35, 17,   C-J 10, 5, 18, 12,  Viking 28, 27, 21, dnf2

Åre 2-3 apr  GS+SL SM  C-F (dnf1, dnf2), C-J (dnf1, 20), Marcus (dnf1, dnf2), Viking (dnf1, dnf2)

Tärnaby 5 apr  2xSL  Marcus (29, dnf1),  Kevin (dn1, dnf1),  Gustav (dnf2, 32)

Vemdalen 11-12apr  2xGS   C-J (30, 22), C-F (dnf1, dnf1), , Marcus (57, dnf1), Viking (dnf2, dnf1)

Mr Lindvallen 11apr 1xSL  C-F (dnf1), C-J (dnf1), Marcus (43)

Hamra 29apr 1:a maj Trofén  C-J (5), Marcus (dnf2)

Uppdaterad: 08 MAJ 2011 15:44 Skribent: Lou-Lou Hoekstra-Skoog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Följ oss på sociala medier

Postadress:
Djurgårdens IF AF - Skidor
Daniel Nygren, Katarina Bangata 66
11639 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0730789911
E-post: This is a mailto link

Se all info